Konut Kredisinde Gereken Belgeler

23 Oca

Evinizi buldunuz, konut kredisi alabileceğinizi öğrendiniz ve hangi belgelerin gerektiğini merak ediyorsanız cevaba bu başlığın altında ulaşabilirsiniz fakat istenilen belgelerin kredi temin edeceğiniz bankaya göre değişiklik gösterebileceğini de hatırlatmamız gerekir.

1) Konut Kredisi başvurusunda bulunduğunuz banka için gerekli başvuru formu.

2) Nüfus cüzdanı gerekmektedir fakat her ihtimale karşı ehliyetiniz ya da pasaportunuz da geçerli sayılacaktır.

3) Son 3 ay içerisinde alınmış size ait ikametgâh belgesi veya sizin adınıza kayıtlı son tarihli doğalgaz, elektrik, su, vb. fatura.

4) Gelir belgesi

a) Ücretli çalışanlar için; maaş bordrosu ve fotokopisi, Şirket antetli kâğıdın yazılmış maaşınızda herhangi bir kısıtlama olmadığına dair şirket yöneticileri tarafından imzalanmış belge. Bankalar arasında farklılıklar yaşanabilmektedir.

b) Serbest meslek sahipleri için; son vergi levhası ve fotokopisi, faaliyet belgesi.

c) Emekliler için; maaş cüzdanlarının fotokopisi gerekmektedir.

5) Satın alınacak konutun kat mülkiyeti tapusu veya kat irtifakı fotokopisi istenmektedir kimi zaman gerçeklerinin de gösterilmesi gerekmektedir.

Gerekli belgeler temin edildikten sonra satın almak istediğiniz ev için ekspertiz işlemleri gerçekleşir ve konut kredi sonucunuz belli olur. Bu istenilen belgeler genellik gösterilip bankalar arasında farklılık gösterebileceğini hatırlatmamızda fayda var.