Konut Kredisi Kimler Alabilir

23 Oca

Hayal ettiğiniz evi buldunuz sonunda buldunuz ve kaçırmadan, hemen almak istiyorsunuz fakat kenarda birikmiş bir paranız yok o zaman konut kredisi kullanarak evi alabileceğinizi merak ediyorsanız ve “Acaba konut kredisi çekmek için gerekli şartları karşılıyor muyum?” diye düşünüyorsanız gelin hep birlikte sorularınızı cevaplayalım.

KONUT KREDİSİNİ KİMLER ALABİLİR?

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 18 yaşını doldurmuş reşit birey konut kredisine başvurmak için uygundur ancak üst yaş 70 yaş olarak belirlenmiştir. Yaşınızın genç olması olanaklarınızı da arttırabiliyor.
  1. Gelirinizin belgelenmiş olması gerekmektedir. Konut kredisini temin edeceğiniz bankalar gelirinizi belgelenmiş bir şekilde göstermenizi ister. Yüksek geliriniz olsa dahi bunu belgelemeniz gerekmektedir. Kendi işinizin sahibi iseniz teminat olarak onu göstermeniz de istenebilmektedir.
  1. Konut Kredisi başvurunuz esnasında finansal geçmişiniz değerlendirilmektedir; burada finansal geçmişi açmak gerekirse daha önceden kredi kartı ya da kredi borcunuz olup olmadığı buna bağlı ödemelerinizin düzeni kontrol edilerek kredi puanınız oluşturulur ve değerlendirmeye alınır.
  1. Konut Kredisi için talep ettiğiniz tutarın peşinatını ödemeniz gerekmektedir. Geçmiş dönemde %25 olarak belirlenen teminat tutarı 2016 yılı itibariyle %20’ye düşürülmüştür. Konut kredisi %80 olarak hesaplanırken peşinat tutarı %20 olarak hesaplanmaktadır.
  1. Banka tarafından bağımsız değerlendirici olarak kabul edilen ekspertiz başvurunuza atanır, ekspertiz bina yaşı, kira bedeli, vb. özelliklere bakarak ev hakkında rapor hazırlamaktadır. Bu rapor konut bedelinin belirlenmesinde etkilidir.
  1. Çekeceğiniz Konut Kredisi tutarının aylık kredi taksiti belgelenebilir maaşınızın %50’sini geçmemelidir.
  1. Konut Kredisi başvurusu yapacağınız bankanın istediği belgeleri temin etmeniz gerekmektedir.     

Merak ettiğiniz diğer soruları Konut Kredisi temin edeceğiniz banka ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.